motosiklet
Kas 17 th, 2015

Genel-Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

maxi scooter

maxi scooterMaxi Scooter

Scooterlerin Doğuşu

Bilindiği üzere scooterler açık gövde şaseye ve sürücülerin ayaklarını rahatlıkla yerleştirebilecekleri platforma sahip araçlardır. Klasik motosikletlerde gövdenin orta kısmında yer alan motorun scooterlerde arka kısımda yer alması kullanıcılarının ayaklarını daha rahat bir şekilde konumlandırmasını sağlamıştır. Scooter tasarımının ana şeması ilk motosikletlerin ortaya çıkmasından beri vardı. Fakat scooter modelleri esas gelişimlerini Birinci ve İkinci Dünya Savaşı arasındaki zaman diliminde gösterebildiler. 1915 yılında üretime giren Motoped’ler bilinen ilk scooterler arasındadır. Birinci Dünya Savaşı sonrası scooter üreticileri sayısında ciddi bir artış yaşanırken tasarımlarsa büyük gelişme kat etmişti. Scooter modelleri, popülerliğini İkinci Dünya Savaşı sonrası Vespa ve Lambretta markalarının geliştirdiği tasarımları dünya çapında görücüye çıkarmasıyla elde etti. 50 ile 250 cc arasında motor hacmine sahip olan scooterlerin ortaya çıkış amacı düşük enerji tüketimiyle insan taşımacılığını sağlama ihtiyacıdır. 250-850 cc motor hacmine sahip Maxi scooter ise Batı’da doğan ihtiyaç sebebiyle üretilmiştir.

Maxi Scooter Özellikleri

Maxi Scooter klasik scooterden biraz daha büyük 250-850 cc arasında değişen motor hacmine sahip gezi amaçla kullanılan scooterdır. Kabaca motosiklet ve scooter arası bir model olduğu söylenebilir. Scooterler gibi şehir içinde pratik kullanım imkanı sunarken seyahat esnasında da avantajlı konuma geçmenizi sağlar. Maxi scooterlerin yükselişi 1986 yılında Honda’nın CN250 modelini tanıtımıyla başladı. Suzuki’nin Burgman 400 ve 600 modellerini piyasaya sürmesiyle de tırmanışa geçti. Maxi scooter doğuşunu şehir içerisinde kolay kullanım sebebiyle scooterlerin çok sevilmesine ve tüketicilerin daha geniş bagaj hacmi, daha güçlü motor ve daha stabil tasarım taleplerine borçludur. Tekerleklerinin büyük olması yol tutuşunu scooterlere oranla dengelerken büyük şasisi; otomobil sürücülerinin scooterlere nazaran sürücülerinin daha net görebilmesini de sağlamaktadır.

Aklınızdakinin scooter, maxi scooter ya da motosiklet olması hiç önemli değil. Kullanım amacınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun modeller üzerinde yoğunlaşmanız uzun vadede avantajlı konuma geçmenize yardımcı olur. Araştırma sürecini kolaylaştıracak, farklı alternatifleri sunacak ve kıyaslama imkanı tanıyacak bir site arayışındaysanız motosiklet.org’u ziyaret edebilirsiniz. Doğru tercihlere ulaştıracak en doğru tavsiyeler için motosiklet.org yanınızda.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz