motosiklet
Kas 17 th, 2015

GenelYorum yapılmamış

kask modelleriKask Modelleri

Kask Kafalı

Motosiklet kasklarının sadece koruyucu etkisi olduğunu düşünmek büyük bir hata. Kasklar motor sürücülerinin sürüş konforunu arttırmayı da sağlıyor. Sürüş esnasında maruz kaldıkları seslerden kulaklarını korumak, rüzgar ve soğuğu sürücüden uzak tutmak, toz-toprak ve böceklerin sürücünün dikkatini dağıtmasının önüne geçmek ve yağmurun olumsuz etkilerini mümkün olduğunca azaltmak, kaskların diğer görevleri arasında yer alıyor. Motosiklet kaskları darbelerden kullanıcılarını mümkün olduğunca koruyabilmek için dış (kabuk) yüzey, darbe emici iç yüzey, konforlu ped ve iyi bir sabitleme sisteminden oluşan 4 temel parçanın birleşiminden meydana geliyor. Yıllarca süren bilimsel araştırmanın ürünü olan kasklar ilk zamanlarındaki hantal görünümünden sıyrıldığı gibi konfor ve dayanıklık konusunda da epey yol kat etmiş görünüyorlar. Elbette kaskın bizi koruyabilmesi için kullanmamak için bahaneler bulmak yerine takmadan yola çıkmamamız gerekiyor. Unutmayın, kazanın ne zaman ve nerede geleceği bilinmiyor.

Kask Modelleri Nelerdir?

Kask modelleri arasında seçim yaparken güvenliğimizi en üst seviyeye taşıyan modellere odaklanmamız uzun vadede pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. Kask modelleri hakkında bilinmesi gereken ilk şey koruma seviyesi açısından en düşükten en yükseğe yarım kask, open-face (açık) kask, flip-up (çene açılır) kask, full face (kapalı) kask doğrultusunda bir sıralama olmasıdır. Kafa kısmını; boyun, kulak, gözler, yüz ve çeneyi tamamıyla kapatacak şekilde tasarlanan full face kasklar kullanıcıları dış etmenlerin tüm olumsuzluklarına karşı korumaya alırken, kaza anında darbelere karşı en etkin korumayı da sunar. Zor giyilip çıkarılması sebebiyle kullanıcılar çene mekanizması kapanıp açılabilen flip-up kasklara da yönelebilir. Open-face kasklar yarım kask görünümüne sahip fakat önünde vizör denilen parçayı barındıran kasklardır. Kafanın üst kısmını, kulakları ve kafanın yan kısmını koruyacak şekilde tasarlanan yarım kasklar gibi, düşük bir koruma oranına sahiptir. Bir motorcunun kendine yapabileceği en büyük iyilik kask modelleri arasından tercihini full face kasktan yana kullanmaktır. Diğer kask modelleri tasarım olarak oldukça şık, konfor açısından daha iyi ve kullanım kolaylığı sunsa da kaza anında sağladıkları koruma daha düşüktür.

Motosiklet.orgüzerinden kask modelleri hakkında oldukça geniş kaynaklara ulaşabileceğinizi unutmayın. Kask almadan önce tavsiyelerimize kulak vererek güvenliğinizi artırabilirsiniz. Kask bakımı, doğru kask seçimi ve diğer ihtiyaçlarınız için motosiklet.org her zaman yanınızda.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz