motosiklet
Haz 11 th, 2016

Genel-Motosiklet EğitimiYorum yapılmamış

Yamaha R3

Hepimiz ilk motosikletimizi aldığımız zamanı hatırlıyoruz. En unutulmazı motorun üstüne bindiğimiz anda kalbimizi durduracak kadar yoğun yaşadığımız heyecan. Belki ümit ve korkuyu içinde birlikte barındıran değişik bir duygu:

“Bu motorun üstünde o kadar çok eğleneceğim ki”

“Yeni motorumu düşürmeyeyim de yeni yetme gibi görünmeyeyim!”

Şimdi bir adım geri gidelim ve ilk motosikletlerini alacakların yapması gereken 10 şeyi listeleyelim.

1.        Güvenli Motosiklet Sürüş Eğitimi Alın

İlk motosikletinizi aldığınızda yaşayacağınız heyecanın öncesinde güvenliğiniz için çok önemli olan bu eğitimi almanızı tavsiye ederiz. Motosiklet kullanmak kolay değildir. Bu büyük yatırımı yapmadan önce motosikletin sizin için uygun bir araç olup olmadığını bilmeniz gerekir.  Eğitmenler bazı motosiklet sevdalılarının aslında motoru kullanıp kullanamayacaklarını bilmediklerini belirtiyor. Farklı nedenler ortaya koyuyorlar. Eğitim sırasında kendinizi ve sınırlarınızı rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

2.       Araştırma

İlk motosikletinizi almadan muhakkak kapsamlı bir araştırma yapın. Binlerce marka, model ve tip arasından size uygun olanı seçmeniz zaman alabilir. Motosiklet sahiplerinin yorumlarını okumak fikirlerinizi değiştirebilir. Aslında bu da oldukça zevk veren, hazzı arttıran bir süreçtir.

3.       İlk Kullanıma Uygun Basit Bir Motosiklet ile Başlayın

Başlangıç seviyesinde kullanılabilecek bir motosiklet hayalinizde canlandırdığınız gibi olmayacaktır; ancak bu motor her zaman kalbinizdeki yerini koruyacaktır. İçinizdeki amatör sürücüyü ortaya çıkarın ve pro olma yolunda sağlam ilerleyin.

Küçük, düşük torklu, ekonomik bir motosiklet seçin. Bu kategoride pek çok seçenek bulabilirsiniz.

4.       Beğendiğiniz Motorların Bir Listesini Çıkarın

Motosiklet modellerine ilk kez baktığınızda, isimlerde yer alan harfler oldukça yorucu olabilir. Başta da belirttiğimiz gibi yapacağınız araştırma motosiklet modellerindeki harflerin şifrelerini çözmenize yardımcı olur.

Listeniz uzamaya başladıkça motosikletleri “kesinlikle almam lazım” ve “alırsam iyi olur” şeklinde ikiye ayırın. Sonraki araştırmalarınızda bu listeyi baz alın.

5.       İkinci El Motosikletlere Bakın

Yeni bir motosiklet aldığınızda tabi ki belli bir kaliteye sahip olursunuz ama piyasada binlerce ikinci el motor var. Büyük bir yatırım yapmadan önce, öğrenme sürecini ikinci el bir motorla atlatmak mantıklı bir seçim olacaktır.

6.       125 cc veya 250cc’den fazla olmasın

Sürüş kabiliyetiniz için kendine güven önemlidir ama yüksek cc beraberinde yüksek çekiş gücü ve tork edemektir. Kontrol edemediğiniz bir motosiklet ile başlamak hem yolda hemde trafikte sizi zor durumlarda bırakabilir.

7.       Yavaş kullanmayı öğrenin

Trafik hep hızlı akmıyor, çok düşük dızlarda dengenizi koruyup koruyamadığınızı test edin. Trafikte çok yararı olan mavenra kabiliyetini kazanmaya bakın. Bu yüzden motosiklet almadan önce kendinize iyi bir sürüş hocası tutun ve kursa kaydolun.

8.       Trafikteki uyarıları anlamaya çalışın

Trafik sizi uyarmaz ama küçük bazı tüyolar verir, kaza geliyorum der aslında. Aslında kaza hız ve bakış açınızı kaşırdığınızda olur. Kafanız dağınıksa ve görüş açınızı kaybederseniz kaza gelir. Uyarıları zamanında alabilmek için hızınız her zaman az olmalı.

9.       Denge kurabilmek için Bisiklette dengeniz iyi olmalı

Daha önce bisiklet kullanmadıysanız sıkıntı büyüktür, denge kurabilmek için en azından bisiklete binmiş olmak gereklidir. İlk önce bisiklete binmeyi deneyin, başarıyorsanız gerisi kolaydır.

10.       Sosyal medya’da motosiklet deneyimi desteği

Sosyal medya kullanıcısıysanız motosiklet almanız kolaylaşacaktır. Sorun ve araştırarak motorcuların deneyimlerinden faydalanın. İnanın yararı olacaktır.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz