Motosiklet
May 5 th, 2016

Genel1 Yorum

İlk Akıllı Motosiklet

Hemen her insan otomobil güvenliğine önem verir. Bir araç satın alırken aracın ABS, ASR, hava yastığı gibi güvenlik donanımlarının olup olmadığına bakılır. Aslında bu durum oldukça doğrudur. Peki, ya motosiklet alırken bunlara dikkat ediyor musunuz?

bebek

Motosiklet sürücüleri de dâhil olmak üzere bu soruya birçok kişi “Hayır” diyecektir. Çünkü motosiklet için hali hazırda bulunan çok fazla güvenlik önlemi bulunmuyor.

Yıllardır bu konuda çeşitli çalışmalar yapılmış olsa da birçok kişi başarısız oldu. Ancak Alman otomobil üreticisi olan BMW bu konuya bir dur diyerek el attı. Alman devi, motosikletler için akıllı motosiklet acil durum sistemi geliştirerek bunu motosiklet sürücülerinin kullanımına sundu. Akıllı Acil Durum Çağrısı sayesinde motosikletin hızı ve açısı göz önüne alınarak motosiklet sürücüleri olası kazalara karşı önceden uyarılacak.

Akıllı motosiklet sadece kaza öncesini düşünerek çalışmıyor. Uzmanların cihaz üzerinde yaptığı çalışmaların bir neticesi olarak motosikletiniz kaza yaptıktan sonra cihaz en yakında bulunan ilk yardım ekiplerine de gerekli bilgiyi ulaştırıyor. Bu iletişim sayesinde de ilk yardım ekipleri çok daha kısa sürede olay yerine ulaşarak yaralanan sürücüye gerekli müdahalede bulunabiliyorlar.

Günümüzdeki birçok otomobilde artık acil durum sistemleri kullanılıyor. Geçmişte birçok firma bu sistemi motosikletlere uygulamak istese de başarısız olmuştu. Ancak gelişen teknoloji sayesinde BMW firması bunu başararak bir ilke imza atmayı başardı. Bu sistemin geliştirilmiş olması da bir hayli önemli bir konu. Çünkü olası bir motosiklet kazasında motosiklet sürücüsünün yaralanması hatta ölme riskinin olması otomobil sürücülerine göre bir hayli fazla.

Bu da motosiklet sürücülerinin otomobil sürücülerine göre daha fazla önlem almasını gerektiriyor. Yapılan sayımlara göre Türkiye’de 2016 yılında ortalama olarak 3 milyon motosiklet sürücüsünün olduğu biliniyor. Bu sayı göz önüne alınacak olursa bu teknoloji sayesinde birçok sürücünün hayati tehlikesi de ortadan kalkmış olacaktır.

Akıllı motosiklet için geliştirilmiş olan bu cihazın görevleri şuan için sadece bunlarla sınırlı kalasa da BMW firması cihaz üzerindeki çalışmalarını halen devam ettiriyor.

Cihazın ilerleyen zamanlarda daha da geliştirilmesi ve diğer cihazlar ile uyumlu çalışması sayesinde motosiklet sürücülerinin trafikte daha güvenli olmaları sağlanacaktır.

Bu makale için bir yorum

  • gurol kitinur 7 Mayıs 2016
    Müthiş bir buluş motosiklet camiası icin helal olsun Almanlar insan hayatının ne kadar değerli olduğunun bilincine varmış bir toplum darısı Türk toplumun başına

    Cevapla

Yorum yaz