Motosiklet
May 8 th, 2016

Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

Honda DTC İle İlgili Merak Ettiğiniz Her şey

Kimileri iki debriyajlı otomatik vitesi kimileri ise çift kavramalı olan otomatik vitesleri tercih eder. Çift debriyajlı otomatik şanzıman bazılarına göre nimet iken bazılarına göre ise gereksiz bir şeydir. Tüm bu tartışmaların altında Honda, en yeni aktarım teknolojisi olan çift debriyajlı otomatik şanzıman teknolojisini DTC modeli ile meraklılarına sunuyor.

Zaman ne kadar hızlı ilerliyor olursa olsun teknoloji de aynı hız ile gelişimine devam ediyor. Gelişen bu teknolojinin de hayatımıza büyük kolaylıklar kattığı kimsenin inkâr edemeyeceği bir durum.

Çift debriyajlı otomatik şanzıman teknolojisi de bu yeniliklerden bir tanesi. İlk olarak II. Dünya Savaşı öncesinde ortaya çıkan bu teknoloji 1980 Ford Fiesta, Peugeot 205 gibi araçlar üzerinde denendi. Daha sonrasında da birçok otomobil devi tarafından tercih edilmeye başlandı. Bu teknolojiyi motosiklet dünyasına sokan ise Honda oldu.

İlk defa 2009 yılında Honda VFR1200F modelinde çift kavramalı debriyaj teknolojisini opsiyonel bir seçenek olarak sunan Honda gelen onlarca eleştiriye rağmen bu teknolojiyi geliştirmeyi başararak 2. nesil çift kavramalı debriyaj teknolojisini geliştirmeyi başardı.

Bu gelişmelerin ışığında Honda son olarak çift debriyajlı otomatik şanzımanı geliştirerek yeni DTC modeline entegre etti. Peki, bu sistem nasıl çalışıyor?

Çift debriyajlı bu sistem debriyaj çalışması ile vites aktarımını elektronik motorlar yardımı ile kontrol etmekte ve sürücü müdahalesine gerek duymadan vitesin akıcı bir ivme ile aktarılmasını sağlamaktadır. Vites konumları ise hıza göre otomatik olarak ayarlanmaktadır. Bunun sürücüye en büyük avantajı ise hız verirken ya da fren yaparken vites kolu ile uğraşmaması oluyor.

Bu sistem Honda DTC modelinde ise kusursuz bir şekilde çalışmaktadır. Motoru ilk çalıştırdığınız zaman vites boşta oluyor. Sağ elinizin işaret parmağının bulunduğu noktadaki düğme yardımı ile otomatik ya da manuel vites seçeneklerini seçebiliyorsunuz. Otomatik seçeneğini seçtikten sonra ise D (Drive) ya da S (Sport) seçeneklerinden bir tanesini seçmeniz gerekiyor.

Honda, motosikletler için geliştirmiş olduğu bu yeni teknoloji ile motosiklet sürmeyi daha kolay bir hale getiriyor. Şuan için teknoloji Honda’nın sadece DTC modelinde kullanılıyor olsa da ilerleyen günlerde diğer firmaların da bu teknolojiyi kullanmaları bekleniyor.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz