motosiklet
May 24 th, 2016

Motosiklet AksesuarYorum yapılmamış

Bosch’tan Bağlantı Kontrol Ünitesi (CCU)

Bosch’un ürettiği Bağlantı Kontrol Ünitesi (CCU) ve Entegre Bağlantı Takımı, motosikletinize eklediği sistem ile internete bağlanmanızı sağlıyor. 2014 yılında Fort Lauderdale’de açılan Bosch İletişim Merkezi’nde yapılan çalışmalar sonucunda motosikletinize üstün özellikler eklenebiliyor:

 • Acil Çağrı
  Sürücünün kontrolü ve şuurunu kaybettiği kazalarda, CCU sistemi çağrı merkezine otomatik olarak bağlanarak, motosikletin coğrafik koordinatlarını ve sürücünün kimlik bilgilerini bir mesaj olarak gönderiyor. Çağrıyı alan operatör bilgileri acil teknik servisine iletiyor. Nisan 2018’den başlayarak AB’ye kayıtlı araç ve kamyonlarda bu teknolojinin yer alması yasal olarak zorunlu hale getiriliyor.BMW, önümüzdeki yıldan başlayarak Avrupa motosiklet modellerine bu teknolojiyi ekleyeceğinin açıklamasını yaptı. Bu teknoloji ile acil teknik servislerinin kaza alanına % 40 – 50 daha hızlı ulaşmaları hedefleniyor.
 • Arıza Çağrısı

Arıza durumunda sürücü tek bir tuşa basarak CCU’nun çağrı merkezine bağlantı kurmasını sağlayabiliyor. Çağrıyı alan merkez, motosiklete en yakın satıcı, servis veya çekiciyi devreye sokarak gerekli bilgileri aktarabiliyor.

 • Bilgi Çağrısı

Sürücü çağrı merkezini bilgi göndererek yardım isteyebiliyor. Bu yardım ile servis talebi oluşturulması veya otel rezervasyonu gibi sürücünün yaşamını kolaylaştıracak bir hizmet sunulabiliyor. Çağrıyı alan operatör rezervasyon bilgilerinin yanında otelin GPS bilgilerini de sürücüye iletebiliyor.

 • Çalıntı Araç Takibi
  Siz motosikletinizden uzaktayken motosikletiniz çalındığında, CCU akıllı telefonunuzdaki uygulamaya veya çağrı merkezine bir uyarı sinyali gönderiyor. Motorun çalındığı onaylandığında, çağrı merkezi ilgili emniyet birimlerine motosikleti mevcut yerini ileterek bulunmasını sağlayabiliyor.
 • Telemetrik Kayıt
  Sinyal verildiğinde CCU telemetrik kayıt alınmasına başlar. (hız, akselerasyon, kullanım açısı, fren basıncı vb.) Toplanan bilgiler cloud servisine gönderilerek, sonradan indirilebiliyor ve analizi yapılabiliyor. BMW birkaç yıl önce aynı teknolojiyi HP Data Logger aracılığı ile başlattı. Yamaha da geçen yıl yeni R1 modelinde aynı teknolojiyi kullanıcılarına sundu.

 

Bosch 2016 Consumer Electronics Show’unda çakmak soketine bağlanan bir adaptörü tanıtarak eCall teknolojisini piyasaya sundu. Bu teknoloji de Florida İletişim Merkezi ile entegre çalışan bir sistemdi. CCU sistemi sürücüye potansiyel yol problemleri, trafik önerileri, hava durumu değişiklikleri gibi yararlı bilgiler sunuyor.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz