motosiklet
May 24 th, 2016

Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

BMW HUD Kask Konsepti ve Motosiklet Güvenliği

Güvenlik aksesuarları arasında yer alan kasklar üzerinde yapılan tüm bilimsel çalışmalar, teknolojik tüm gelişmelerin kasklara adapte edilmesi üzerine kurgulanıyor. Otomotiv sektöründe görülen ve kullanılmaya başlayan yenilikçi teknolojinin motosikletlere aktarılması sadece zaman alıyor. Unutmayalım ki, sürücülerin oluşturduğu taleplerin karşılanmasına verilen önem kadar yasal zorunluluklar ve yönetmelikler de motosiklet dünyasını şekillendiriyor. Tüm firmalar gibi Bosch da hedeflerinin “teknolojiyi kullanarak güvenliğin arttırılması ve ölümcül motosiklet kazalarının azalması” olduğunu belirtiyor.

Modern motosiklet elektronik sürücü yardımlarını seven ve bu eklentilerden nefret eden ayrı kitleler olduğunu hepimiz biliyoruz. Elektronik parçalardan nefret edenler için yapılabilecek pek birşey yok çünkü teknolojinin önünde durmak çok zor ve açıkçası teknoloji ile gelen rahatlıklardan taviz vermek istemiyor. Öyleyse neden yenilikçi atılımlarla savaşalım ki, tabi ki kabul edelim ve sürüşümüze kattığı zevklerle motosikletimizle kilometreler yapalım.

Anti-lock frenler – BMW’nin en bilinen modellerinde kullanıldığında dikkat çeken ve sorularla karşılaşan komponentler – akıllı sistemlere aktarıldı. Bu sistemler her zaman sürücülerin tercih ve çevre şartlarına göre ayarlanabilirken, piyasaya ilk çıktıklarında ret edilen özellikler zaman geçtikçe kabul gören ve istenilen standart parçaların bünyesinde dönüşüme uğruyor.

Özellikle Asya ve Güneydoğu Asya Milletleri Birliği’nde fiyatça düşük motosikletlere olan yönelimi biliyoruz. Bosch’un ABS üzerinden yaptığı çalışmalarla satın alınan, hafif ABS cihazlarının maliyetini düşürerek genel motosiklet fiyatı üzerinde olumlu bir etki yaratmayı amaçlıyor.

Daha küçük, hafif, sürücüye sağlanan yardımcı teknolojileri yüksek motosikletlere olan ilgi artıyor.  Teknolojiye olan ilgi ise aynı anda tüm sürücülerin güvenliğini arttıracak sistemlere olan yatırımların yapılmasını sağlıyor. Bosch’un yeni motosiklet bölümünden (Two-Wheeler & Powersports) sektörün gelişmesi için çalışan ve üreten Bosch markasını desteklemeye devam eden projeler üretmesi bekleniyor.

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz