motosiklet
Kas 17 th, 2015

Genel-Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

Bajaj-PulsarBajaj Pulsar

Güçlü Motosikletlere Doğru

Bajaj Auto ile Tokyo R&D’nin ortaklaşa mühendislik çalışmaları sonrasında ortaya çıkan Bajaj Pulsar; 135 cc, 150 cc, 180 cc, 200 cc ve 220 cc olmak üzere 5 farklı motor hacminde üretiliyor. İngiliz motosiklet tasarımcısı Glynn Kerr’in dokunuşuyla güçlü, sert ve özgün bir görünüme kavuşan motor 2011 yılında 86.000 adetlik aylık satış rakamıyla benzerleri arasında %47’lik satış diliminin sahibi oldu. Nisan 2012’e gelindiğinde beş milyondan fazla Pulsar satılmıştı. Pulsar piyasaya sürülmeden evvel Hindistan pazarında genel eğilim yüksek yakıt tasarruflu, küçük kapasiteli (80-125 cc sınıfı) motorlar üretmek yönündeydi. Enfield Bullet dışında yüksek motor kapasitesine sahip büyük motosikletler neredeyse üretilmiyordu. Hero Honda CBZ’nin 1999 yılındaki başarılı sunumu performans motosikletlerine yönelik eksikliği gözler önüne serdi ve 24 Kasım 2001 yılında Pulsar’ın önce Hindistan’ın sonra da dünyanın beğenisine sunulmasına zemin hazırladı.

Bajaj Pulsar ve Gelişmeleri

Orijinal Bajaj Pulsar; 150 cc motor hacmine sahip, hava soğutmalı, tek silindir, benzinle çalışan, kıvılcım ateşlemeli 4 bujili sisteme sahip ve 13 beygir gücüne sahip bir motosikletti. 2001 yılının ortalarında Hindistan Ordusu savunma personelleri için 1500 adet sipariş etti. 2003 yılında piyasaya sürülen ikinci nesil Pulsar’lar geliştirilen DTSi teknolojisiyle çok daha ekonomikti. 2006 yılında ise torku geliştirilmiş, titreşimi azaltılmış, vitesleri geliştirilmiş ve dış görünümü büyük oranda değiştirilmiş üçüncü nesil Pulsar’lar piyasaya sürüldü. Bajaj Pulsar 2007 yılına gelindiğinde 220 DFS-Fi ve 200 DTS-i modellerini satışa sürdü. Yakıt enjeksiyonlu ve yağ soğutmalı motora sahip olan bu modeller dijital olarak geliştirilmiş ve modern bir görünüme sahipti. 2012’de tanıtımı yapılan Pulsar 200NS modeli çok ses getirmesine ve satış rakamlarını alt üst etmesine rağmen Ağustos 2015 yılında üretim bandından kaldırıldı. 200 cc sıvı soğutmalı motora sahip olan motor naked-sport modeller arasında güçlü görünümü, ekonomik yapısı ve yüksek performanslı motoru sayesinde sıydıldı.

Bajaj Pulsar serisi hakkında tüm gelişmeleri yakıntan takip etmek için motosiklet.org’un kullanıcı dostu tasarımından faydalanabilirsiniz. Motosiklet dünyasının izini süren motosiklet.org kullanıcılarının akıllarında bulunan tüm sorulara cevap bulma amacıyla çalışmaya devam ediyor. Bajaj ve diğer üretici firmalarla ilgili ayrıntılı bilgi için sitemize göz atmayı unutmayın.

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz