motosiklet
Kas 20 th, 2015

Genel-Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

bajaj boxer customBajaj boxer

Bir Hint Masalı: Bajaj Boxer

Hindistan’ın en zor yıllarından geçen, her şeye rağmen ayakta kalmayı başaran ve günümüze kadar üretim kapasitesini koruyan, üstelik her seferinde üretim bandını arttıran şirket efsanevi bir geçmişe sahiptir. Hindistan halkının gururu olan şirket, bir dönem Hindistan’ın ekonomisini de desteklemiş, adeta ülke ekonomisini canlandırmayı başarmıştır. Bajaj boxer motorlarının çıkış yaptığı dönem, Hindistan’ın İngilizlere kıyasıya bir bağımsızlık mücadelesi verdiği dönemlere tekabül etmektedir. Şirket, 1926 yılında bağımsızlık savaşının gölgesinde kurulmuştur. Bağımsızlık için verilen savaş mücadelesine şahit olan firma, bugün hala dayanıklı, mücadeleci ve başarılı üretim prensiplerine göre çalışmaktadır.

Hindistan trafiği her ülkede olduğu gibi otomobillerin hüküm sürdüğü bir trafiktir. Ancak bu ülkede iki tekerlekli ulaşım da en az dört tekerlekli ulaşım kadar önemlidir. Üstelik birçok ülkeye nazaran Hindistan trafiğinde iki tekerlekli motosikletlere ek olarak üç tekerlekli motorlar da kullanılmaktadır. Üç tekerlekli motorlar tekli yahut iki kişilik taşıma kapasitesiyle toplu taşıma görevi bile görmektedir. Taksilere alternatif olarak kullanılan bu farklı motosiklet tipi arabalar, geçmişten günümüze kadar varlığını sürdürmüş adeta bir ülke geleneği olmuştur. Bajaj şirketinin kurucusu Jamnalal Bajaj, şirketini oğluna devrettikten sonra dahi iki tekerlek haricinde üç tekerlekli motorların üretimini devam ettirmiştir. Bajaj boxer motorları oğul Bajaj şirketin başına geçtikten sonra daha da popüler olup Hindistan sınırlarını aşan bir satış grafiği yakalamıştır. Otomobil sektöründe de faaliyet gösteren şirketin ana gelir kaynağı motosiklet satışlarıdır. Bajaj motorlar sadece Hintli gençleri değil Türkiye gençlerini de cezbeden modellere sahiptir. Türkiye’de üç tekerlekli motorlar sık görülmese de şirketin iki tekerlekli hız canavarları trafikte ve motosiklet galerilerinde sıklıkla görülmektedir.

Bajaj Boxer Efsanesi

Bajaj boxer dünyanın en büyük motor üreticileri listesinin ilk beş arasında yer almaktadır. Motosiklet.org verilerine göre de Bajaj boxer motorlar Hindistan motosiklet sektörünün lider markasıdır. İnternetin motosiklet kütüphanesi olan motosiklet.org sitesinde, motor sektörüne dair marka hikâyeleri, tarihleri, satış rakamları gibi her detayı bulunabilmektedir. Sürücülerin interaktif bir şekilde yer aldığı sitemiz, motorcuların internetteki buluşma noktasıdır. Sen de yerini almak için hemen aramıza katıl, hızlı ve motorlu sohbetin bir parçası ol!

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz