RE: Yağmurda sürüş hakkında ufak bilgiler

Yarın olması beklenen ani yağış öncesi bir kaç öneri paylaşmak istedik.

Yağmur yeni başladıysa, yolun üzerindeki tozun suyla birleşmesi sebebiyle, aşırı kaygan yerlerin olma ihtimali çok yüksektir. Belli bir süre geçtikten sonra (yoğun yağmur), nispeten daha iyi bir yüzeydesinizdir. Tabiki gene de Yüzey, her şartda, kuru havaya göre daha kaygandır. Bunların bilincinde olarak; önünüzdeki araçlara olan fren mesafenizi daha fazla arttırarak seyretmeye çalışın. 2 saniye kuralını 3 veya 4 (koşullara göre) saniye‘ ye çıkarın..Daha dikkatli olun, unutmayın ki diğer araçlarda aynı kaygan yüzeydeler, onların da aniden durması zordur çünkü her araç için yağmurda durma mesafeleri 2‘ye katlanır.

En azından bir yağmurluk alırsanız bedeniniz kuru kalacak ve sadece sürüşünüzü düzgün tamamlamayla uğraşmış olacaksınız. Sürüş zaten zor olduğundan bir de üstüne ıslaklık eklenirse iki kere zorlanırsınız.

Tedbiri elden bırakmamak lazım.

iyi sürüşler

Motosiklet on 19 Ağustos 2016 sordu, kategori: Motosiklet Rotaları.
Yorum yaz
1 Cevaplar

Motorunuzun devrini aşırı tepkili olmasına neden olacak şekilde vermeyin. Gazınızın aşırı tepkili olması kaymanıza neden olur. Kontrolünüz dışında bir olayyaşamamanız için öneridir. Bu noktada Gaz hassasiyetinize çok dikkat etmeniz gerekir. Motorunuzun devir saatini maksimum %40 lerde tutun. Zemin ne kadar kaygan geliyorsa (birikintiler fazla ve asfalt yüzeyi çok parlak), motoru dik tutarak daha düşük devirler kullanın. Her koşulda “Yumuşak” olun.

Motosiklet Cevapladı on 19 Ağustos 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız