RE: Motorlu araçlara en az yüzde 20 zam!

Yeni ÖTV Vergi Oranları en az yüzde 20 zam demek! Maliye Bakanlığında hazırlanan tasarının komisyona sunumda konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal ; Mevcut uygulamada motorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sadece motor silindir hacmine göre belirlendiğini yeni tasarıyla aracın fiyatının yeni bir vergileme unsuru olacağını söylemişti.

tumblr_og6bq8j3fr1scotfso1_540

Motosikleti olanlar daha şanslı, cc sınırı burada daha belirgin olacak ve vergi dilimini göre çok artıracak.

Ağbal, “Aracın cinsi, sınıfı, üst yapı ve gövde tanımı,yolcu ve yük taşıma kapasitesi vergilemede sisteme dahil ediliyor. Bir kısmı yük, bir kısmı insan, bir kısmı hem yük hem insan taşıyıp taşımaması, spor olup olmaması gibi unsurlar da dikkate alınacak. Vergilemede adaleti sağlamak, özellikle teknolojide meydana gelen değişiklikleri dikkate alacak şekilde bir sistem değişikliğine gidiyoruz” demişti

“Bunlara ilaveten yeni unsurlar eklemek istiyoruz. Vergilemede çevreci yaklaşımlar uluslar arası alanda ilgi çekmektedir. Uygun görürseniz özellikle emisyonun türü ve emisyonun değeri; emisyona dayalı vergileme sistemine geçmek üzere bir ölçüt de getirmek istiyoruz” demişti.

yeni ÖTV Vergi Oranları Bomba Etkisi Yarattı!
Maliye bakanının bu açıklamalarından sonra sektörde sular durulmuyor. Zaten daralan pazar gittikçe zorlanacak gibi. ÖTV’de yeni düzenlemenin gündeme gelmesiyle spekülasyonlar da hızla artmaya başladı. Birçok sektör yetkilisi 1.6 litre motora sahip 100 bin TL üzeri araçların vergisinin artacağını duyduklarını söylerken, dün sızan başka bir liste ise sektörde tam bir bomba etkisi yarattı.

Motosiklet on 7 Kasım 2016 sordu, kategori: Genel.
Yorum yaz
1 Cevaplar

Yüksek cc otomobiller ve diğer araçlar etkilenecek bizler umarım etkilenmeyeceğiz yoksa bir daha motosiklet alınmaz elveda motor hayatım

Ergin Cevapladı on 8 Kasım 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız