RE: 2017’de tüm motosikletler euro 4 uyumlu mu olacak?

Sosyal Medya ve gazetelerde paylaşılanlara göre Euro 4 uyumlu olmayan tüm motosikletler Avrupa yollarına çıkamadığı gibi Türkiye yollarına da çıkamayacak. Peki nedir şu Euro 4 standartları?

euro-4-yamaha-standart

Euro 4 nedir, ne değildir?
Euro 4, yeni araçların egzoz gazınındoğayı ne kadar kirleteceğine dair getirilmiş belli standartların güncelidir, diyebiliriz. Standart Avrupa’da üretilen tüm taşıtların uyması gereken bazı kuralları içeriyor ve evet kanunlarla desteklenip uygulanması zorlanabilir. Böylece Euro 4 standartlarına uymayan hiçbir araç (motosiklet ve araba, kamyon ve daha büyük tüm araçlar) Avrupa topraklarında satılamaz.

Motosikletleri de birebir etkileyen bu standartlarda sadece egzoz gazları önemli değil. Daha bir çok özellikte beraberinde bu standartların içinde yer alıyor. Avrupa Regülasyonları adı verilen (No: 168/2013) standartlarda yeni motosikletlerin kalite oranı, plaka boyutu, sinyallerin birbirine olan uzaklığı, motosiklet firmalarının sorumlulukları gibi şeyler var ve evet Euro 4 standartlarına göre ABS sistemi mutlaka bulunması gereken bir zorunluluk haline geldi.

tumblr_oghwzmfc2n1teesero1_540

Yani çok sayıda motosiklet üretecekseniz ve bunu Avrupa’da satmak istiyorsanız bu kurala uymanız gerekecek, Avrupa Regülasyonları size neyi yapıp neyi yapamayacağınızı harfi harfine söylüyor.

2017-suzuki-gsx-250r-ab9t1494

Ayrıca Euro 4 standartlarında sadece egzozdan çıkan gazlar değil aynı zamanda depodan buharlaşarak çıkan benzin buharı dahi regüle ediliyor. Ayrıca bu motosikletlerin standartlara tüm ömrü boyunca uyması gerekiyor.

Yorum yaz
2 Cevaplar

Euro 3 neydi daha onu bilmiyoruz, neyse iyi tanıtım olmuş

harunyahya Cevapladı on 13 Kasım 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız