RE: 0 MOTORA PLAKA

Arkadaşlar öncelikle tüm motosiklet.org’ ailesine selamlarımı iletiyorum.

Şöyle bir sorum var;
Benim 2. el kullanmadığım bir Mondial 125ZN motosikletim var bunun 06 plakası var. Şimdi ayrıyetten 0 motosiklet aldım ve onaylandı taksitle alabildiğim için evkurdan aldım ASYA MAJÖR 250’yi. Asıl sorum 125ZN motosikletimdeki plakayı ASYA MAJÖR 250’ye devredebiliyor muyum acaba?
Ayrıyetten şöyle bir şansım daha var, oda 38 PLAKA çıkartmak bu benim düşüncelerimde 1. sırada ilerliyor neden derseniz kayseri plakasına sigorta ücreti çok daha ucuz çıkar diye düşünüyorum. Yardımlarınızı bekliyorum 🙂

fatihyavuz06 on 19 Ağustos 2016 sordu, kategori: Genel.
Yorum yaz
5 Cevaplar

Kesin bilgiler içeren bir bilgi paylaşmak istedim belki yararı olur

İl dışından veya bulunduğunuz ilden araç satışında öncelikle mutlaka ama mutlaka yetkili servisten expertiz raporunu almanızı tavsiye ederim. 50-100 tl için riske girmeye sonra dert etmeye gelmez…

yetkili servis expertinden sonra noter satışı için notere gittiğinizde size plaka değiştirmek isteyip istemediğinizi soruyorlar değiştireceğim dediğinizde 142,50 TL ücret istiyorlar (bu fiyat içerisinde hem noter ücreti hemde ruhsat ücreti olmuş oluyor birdaha trafik tescilde ruhsat için para vermiyorsunuz)

satış olduktan sonra noterden size araç geçici tescil belgesi ve noter satış sözleşmesi verilecek

siz sigortacınızı arayıp aracın üzerindeki plakaya Trafik sigortasını yaptırıyorsunuz (bunu daha sonra zeyilname ile yeni alacağınız plakaya geçirebilieceksiniz)

sonra internetten mutlaka randevu alınması gerekiyor (istanbul için öyle enazından)

randevunuzu aldıktan sonra siz bu arada bir şöförlar odasına gidip EK-1 belgesi doldurtuyorsunuz (tüm şöförler odasında EK-1 yok yanlız gitmeden önce arayın mutlaka)

sonra randevu günü gelmeden şu dosyaları hazır etmiş olmanız gerekiyor

internet randevu çıktısı
Araç Geçici Tescil Belgesi ve Fotokopisi
Noter satış sözleşmesi ve Fotokopisi
Kimlik ve Fotokopisi
Eski Ruhsat ve Fotokopisi
Trafik sigortası ve Fotokopisi
EK-1
Eski plakaları sökerek yanınıza alın (ne olur ne olmaz)

bu evraklarla bağlı bulunduğunuz ilçeye gidiyorsunuz (geçici tescil belgesinde yazıyor) bizim burada küçükçekmece randevu sırasına uyulmuyor ama randevu alanları içeri alıyorlar isim yazıp sırayla çağırıyorlar…

içeri girdiğinizde hazırladığınız tüm evrakları polis memura veriyorsunuz eğer özel plaka istemezseniz trafik tescile hiç bir ücret ödemeden işiniz hallolacak sıradaki numarayı verecektir.özel plaka isterseniz burada polis memuruyla iyi iletişim kurarak isteğinizi söylemelisiniz olurmu olmazmı şu numara nasıl olur gibi onlar zaten işin içinde olduğu için öncelikle ne istediğinizi soruyorlar söyleyince sistemden kontrolünü yapıp bunlar var diyorlar fiyat konusunda bağış yapmanızı istiyorlar.

Bu bağış miktarıda 1000 tl olabilir 4000 tl olabilir (bu rakamları duydum çünkü), ben 250 tl ye sonu 3939 olan numarayı aldım plaka için anlaştığınızda bağış için sizi gerekli yere yönlendiriyor ve bağışınızı yapıyorsunuz sonra size plaka değişimi ile ilgili bir plaka basım kağıdı veriyorlar bu kuponla plaka basan şoförler odasına gidiyorsunuz (bunuda araştırın tüm şoförler odası yapmıyor bu içi ben avcılarda hallettim tüm işlerimi) orada 2 plaka için 19 tl ücret istiyorlar ve 10-15 dk içerisinde plakalarınız hazır oluyor.

Yeni bastırdığınız plakalar ve söktüğünüz eski plakaları ile tekrardan memurun yanına gidiyorsunuz (eski plakaları mühürlü yerinden ikiye bölmenizi istiyorlar) sonra size yeni plakalarla ilgili hem ruhsatınızı veriyorlar hemde plakanıza soğuk damga vuruyorlar… sonra sigortacınızı arayıp yada giderek yeni plakayı vererek ve ruhsat ile giderek veya yine faxını çekerek yeni araca zeyil name yapılmasını sağlıyorsunuz (plaka değişminde il değişmi olduğu için bir fark çıkabiliyor bende 22 tl fark çıktı) işlem bukadar… bir evrak verdiler bunuda vergi dairesine teslim etmek için özel plaka ile ilgili ama bunun mali bir sorumluluğu sizle alakalı değil özel plaka ile ilgili…

Alıntıdır

Vadet Cevapladı on 19 Ağustos 2016.
Yorum yaz

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik sözleşmesi ve kullanım sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız