motosiklet
May 24 th, 2016

Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

2016 Harley-Davidson Dark Custom Iron 883 ve Forty-Eight – İlk Sürüş

 

Harley-Davidson Iron 883 ve 1200 Sportster Forty-Eight; 2016’da yapılan yenilikleriyle Avrupa’nın ençok satan modelleri oldu. (İlginç bir not: Avrupa’daki Harley Roadster satışlarına karşılık Amerika satışlarının büyük bir çoğunluğunu Touring modelleri oluşturuyor.) Unutmayalım Roadster Harley’in orijinlerine kadar sadeleştirilmiş esas güzelliklerini taşıyan bir motosiklet oluşuyla seviliyor.

Roadster’ın öncülerinin ilk sahipleri; motosikleti hafifletip beygir gücünü arttırmak için “eklenen” tüm parçaları atıp yola düşenler oldu. Sonraki adım daha iyi bir yol tutuş için süspansiyonların güçlendirilmesi, alçaltılmış gidon, solo koltuk ve sportif kullanımı destekleyen arka takımların eklenmesi olarak atıldı. İşte Harley, Roadster’ın yaratılışında aynı adımları ama fabrika standartlarında takip ediyor.

1200 Sportster’da motor ve iskelet standart tutulurken, her ikisine de geliştirilmiş komponentler eklenmiş. Gaz dolgulu çift şok amortisörler hareketlerini 8 cm’e kadar uzatırken – yine de kısa sayılabilir – 2 cm’lik bir artış yakalıyor. Şok bobini yük ayarları vida tipi bir ayarlayıcı üzerinden yapılıyor.

Daha güçlü ön frenler devreye girdiğinde ortaya çıkan ek ön sertliği beğeni topluyor. Disk 300 mm olarak sabit kalırken, ön tekerleğin diğer tarafına monte ikinci disk fren gücünü ikiye katlıyor. Kaliperler daha önce kullanılan çift pistonlu tasarıma sahip. ABS, Avrupa çıkışlı Roadsters’da standartken ilginç bir şekilde Amerika’da opsiyonel bir aksesuar sayılıyor.
Süspansiyonlar sadece sürüş kalitesini etkilemiyor: direksiyon geometrisini de değiştiriyor. Boyun açısı aynı kalırken, motosikletin arkasının uzun amortisörlerle kaldırılması iskeletin görünüşünü etkiliyor ve motorun eğiminin azaldığı izlenimi veriyor. Roadster’ın direksiyon başındaki 28,9°’lik eğimine karşılık olarak Forty-Eight’de bu açı teknik dokümanlarda 30,2° olarak yer alıyor. Bu özellikle Forty-Eight 19 inç’lik ön tekerleğe rağmen sürüşteki direksiyon etkisini arttırıyor. Direksiyon hareketlerine reaksiyon kısalırken, hızlı sürüşten direksiyon etkilenmiyor.

Geniş ön tekerlek direksiyonu yavaşlatıyor ancak tekerlek ağırlıkları performansı farklı yönlerden de etkiliyor. Bölünmüş 5-jant dökme alüminyum ön jantlar hafif (Sportster için). Tekerleğin düşük dönme kütlesi hem akselerasyonu hem de dönüşü etkiliyor. Her zaman olduğu gibi hafif olan daha iyi kabul ediliyor.

Fotoğraflarda görülen jant teli sayısı üzerine yapılacak kaçınılmaz eleştirilere karşılık olarak şunu diyebiliriz: Evet, saydığınıza 10 veya 20 jant teli var gibi gözüküyor, bu noktada anahtar sözcük “bölünmüş jant teli”. Yani tekerleğe bir yönden ve daha yakından baktığınızda tel çiftlerinin bir U yaparak janta bağlandığını görürsünüz. Tekerleğin her yönünde 18°’lik açıyla beş U bulunuyor.

1200 Sportster kullanmış sürücüler için Roadster’ı kullanmak çok rahat. Koltuğun belirgin şekilde yüksek olmasına ve sürücüye motosikletin tamamen üstünde oturduğu hissini vermesine karşın, 1202cc Evolution motor diğer modellerle aynıdır: Hava soğutmalı, 88.9mm x 96.8mm silindir, 3750 rpm motor torku. Roadster’ın debriyaj kolu nispeten uzağa yerleştirilmiş ve ayarlanamıyor. Böylelikle bu kol motorunuzu düzenli kullandığınızda kollarınız için ciddi bir egzersiz noktasına dönüşüyor. Tabi ki debriyajı kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Hemen belirtelim enjeksiyon yakıt sistemi de oldukça sorunsuz.

 

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz