Motosiklet
Haz 7 th, 2016

Motosiklet ModelleriYorum yapılmamış

Spor motosikilet hayranımısınız, bu sevginizden vazgeçemiyor musunuz? Honda, Yamaha, Kawasaki, Suzuki veya Ducati motosiklet mi seçeceksiniz? O zaman yazımızı dikkatlice okuyun. İkinci el motosiklet almak için servise veya ustaya göstermeyi unutmayın.

Verdiğimiz örnekler Supersport motosikletlerde Türkiye’de parçası daha fazla bulunan modellerdir. İkinci elde sıkıntı yaşamamak için dikkat edilecek maddeleri aşağıda yazıyoruz.

 1. Elciklerin tutma yerleri size o motosikletin nasıl kullanıldığı hakkında detaylı bilgi verir ve fazla aşınmışsa ama kilometresi az ise o kilometre ile oynanmış demektir.
 2. Zincir kısmındaki fazla sarkma zincire bakılmadığının ve pek bakıma götürülmediğinin göstergesidir.
 3. Lastikler fazla aşınmışsa ve diş aralıkları yok olmuşsa o motor o lastiklerle uzun yollar aşmış demektir, alktan sonra lastik değiştirmeniz gerekebilir. Çatlak ve yarıklar varsa fazlaca kullanılmış veya çok uzun süre kötü bir yerde beklemiş olabilir.
 4. Motoru sesini dinlediğinizde sesinde düzensizlik varsa devamlı aynı sesi vermiyorsa ve arada tıkanıyormuş gibiyse göbek, piston ve sekman sorunları olabilir.
 5. İlk çalıştırdığınızda almıyorsa buji, hava filtresi, yağ veya yakıt karışımında sorunlar olabilir.
 6. Sinyaller ve farlar tam yanmıyorsa yanmamazlık ediyorsa motosikletin beyni bile yanmış olabilir, uzatmaları oynuyordur.
 7. Benzin depo kapağında çok fazla çizik varsa bir o kadar çok kullanıldığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.
 8. Ayak ve el peglerinin fazla aşınmış olmasıda o motosikletin ne kadar kullanıldığını size söyler
 9. Kaza yapmışsa gidon veya şasi’de kayıklık olabilir, en iyisi binerek test etmektir.
 10. Egzoz’un kurum bağlamış olması, çiziklerinin fazlaca olmasıda size motorun nasıl bakıldığına dair bilgi verecektir.
 11. Son olarak; tramer kaydı, sigorta, plaka ve ruhsat uyumluluğu ve şasi numarasını motosikletteki numara ile karşılaştırmayı unutmayın.

Bu bilgiler ışığında 2. el bir motosiklet almanız daha kolay olacaktır.

Hepinize iyi sürüşler

 

 

 

 

İlk yorum yazan sen ol

Yorum yaz